5 błędw przy oszczędzaniu

5 błędw przy oszczędzaniu
Sierpień 23 13:49 2017 Wydrukuj ten artykuł

Jak zapomnieć o takim pojęciu jak pożyczki przez internet bez zaświadczeń do wypłaty? Jak czuć się bezpiecznie? Gromadzenie pieniędzy ‒ kwestia przyzwyczajenia i samodyscypliny. Jednak nawet ci, ktrzy osiągnęli pewne sukcesy w oszczędzeniu, mogą popełnić błąd. Jakich błędw należy się obawiać?

1. Odkładać wszystko, co pozostaje

Strategia gromadzenia pieniędzy jest, w ogle błędna. Większość ludzi oszczędza w taki sposb: po otrzymaniu wynagrodzenia osoba wydaje środki na rżne potrzeby: najpierw za czynsz, ubezpieczenie, dalej decyduje ile wydać na zakupy (nowa odzież itd.), dalej na rozrywkę, relaks i w rezultacie, oczywiście, przeznaczona suma do gromadzenia jest na tyle drobna, że nie chce się oszczędzać w ogle. Aby tego uniknąć, warto zawsze pamiętać: po otrzymaniu wynagrodzenia, najpierw trzeba „zapłacić samemu sobie”, czyli odłożyć pieniądze na przyszłość.

Dla tego wcześniej się określa komfortową dla siebie sumę w „fundusz rezerwowy”, ktra nigdy się nie wydaje (dopki nie nastąpią naprawdę poważne powody).

2. Wydawać pieniądze z konta dla oszczędności

Wyobraźmy sobie, że z pierwszym punktem nie ma problemu. Na koncie bankowym dla oszczędności gromadzą się pieniądze. Okazuje się, że wypłacić i wydać środki jest niezwykle łatwo, i psychologicznie, od czasu do czasu, sytuacja wychodzi spod kontroli. Aby tego unikać, najlepiej otworzyć konto depozytowe w banku na 6 lub 12 miesięcy najlepiej, aby nie było możliwości wcześniejszej wypłaty, lub wypłata tylko w sytuacjach krytycznych.

3. Mieć wszystkie oszczędności w jednym miesjcu

Kiedy pieniądze znajdują się na jednym koncie, dość łatwo śledzić, jak rośnie kwota. Dysponowanie środkami materialnymi w takim przypadku jest dość trudne, zwłaszcza jeśli jest nie jeden cel gromadzenia (np. „zakup mieszkania„), a kilka („zakup mieszkania”, „proteza”, „wakacje”, „edukacja dzieci/wnukw” itd).

Żeby przypadkiem nie wydać pieniędzy odłożonych „na zakup mieszkania”, na zakup wycieczki turystycznej, lepiej mieć kilka kont. Niech każde konto ma swj cel i swj zbiorczy rachunek.

4. Odkładać bardzo duże kwoty

Lepiej co miesiąc odkładać pewną, choć nie tak dużą sumę, niż raz w roku przypominać sobie o tym, że „ja oszczędzam” i przesłać na konto w banku ogromną sumę. Gromadzenie pieniędzy nie powinno być celem życia. Przelewy powinny być systematyczne i takie same. Jak tylko dochd wzrośnie, kwotę, ktra zostanie przekazana na depozyt w banku, można będzie zwiększyć proporcjonalnie.

 

5. Przelewać wszystkie dodatkowe pieniądze na oszczędności

Dążyć do tego, aby absolutnie wszystkie pieniądze trafiały na konto oszczędnościowe, nie warto. W przeciwnym razie bardzo szybko odparuje poczucie pełni szczęścia, a życie stanie się nudne i monotonne. Odłożyć wydatki na rozrywkę i inne radości życia ma sens tylko w przypadku, jeśli w poprzednim miesiącu nie było przelewu na konto oszczędnościowe w banku.

Nie koncentrujcie się, aż tak na tym, nawet jeżeli w jednym miesiącu nie udało się wpłacić odpowiednią kwotę w „fundusz rezerwowy”, można odłożyć pieniądze w przyszłym miesiącu i dalej cieszyć się życiem .

Aby czuć się bardziej pewnym siebie w przyszłości, należy dążyć do stworzenia finansowej poduszki bezpieczeństwa. Jej rozmiar powinien być taki, aby oszczędności starczyło przynajmniej na 6 miesięcy życia, bez wpływw pieniężnych. Jak tylko ta kwota zostanie zgromadzona, ma sens zmiany strategii oszczędności i wyrobienia długoterminowego wkładu z większymi odsetkami.

Sprbujcie przestrzegać tych zasad i już za rok dostaniecie dobrą kwotę, ktrą będziecie w stanie zainwestować i z ktrą nie będziecie zwracać się o pomc, do firm pozabankowych biorąc szybkie pożyczki na dowd bez zaświadczeń. Powodzenia!