Jak przetrwać kryzys finansowy?

Jak przetrwać kryzys finansowy?
Maj 05 12:23 2017 Wydrukuj ten artykuł

Najbardziej omawiany temat w branży finansowej – jak wyjść z kryzysu. Aby pomóc przetrwać w trudnych czasach, eksperci opracowali szereg porad. Wiele z nich są na tyle uniwersalne, że mogą być stosowane w każdej rodzinie.

1. Obniżyć wydatki
Zmniejsz wydatki na towary, które nie są przedmiotem pierwszej potrzeby. Kup notes i zapisuj tam wszystkie, swoje zakupy z podaniem cen. Następnie przejrzyj tę listę i wykreśl z niej wszystko to, bez czego można się obejść: zakup telewizorów, robotów kuchennych, itd., czyli wszystko, co może poczekać.

2. Zacząć odkładać pieniądze
Zacznij odkładać pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Analitycy zalecają zarezerwowanie na ten cel 10% miesięcznych dochodów. Żeby nie było pokusy wydawać te pieniądze, zrób tak, aby ta kwota automatycznie była wyliczona z twojej pensji. Zasada wprowadzania w „fundusz stabilizacyjny” nieprzewidziane dochody – nagrody, pieniądze, przekazane na urodziny. Nie zapomnij, odłożyć niewielką sumę dla rozrywki, ponieważ komórki nerwowe się nie regenerują.

3. Przeanalizuj usługi
Przeanalizuj wszystkie usługi, z których korzystasz. Być może nie jest tak potrzebna bez limitowa taryfa z możliwością wysyłania nieograniczonej liczby wiadomości tekstowych. Na pewno znajdzie się wiele usług, za które płacisz, ale które w pełni nie używasz.

4. Myśleć o przyszłości
Wydawać pieniądze na coś, co pomoże zaoszczędzić ich w przyszłości. Bieżąca obsługa pojazdu i systemu ogrzewania domu pomoże uniknąć kosztownych napraw w przypadku nagłej awarii.

5. Inne wskazówki:
– Poznaj warunki swoich ubezpieczeń. Może są wypłaty, które ubezpieczyciel zapomniał policzyć.
– Upewnij się, że korzystasz ze wszystkich możliwych świadczeń podatkowych. Dla nas w tym zakresie najbardziej interesujące są duże zwroty podatku.
– Jeśli masz kredyt na samochód, poproś o przedłużenie terminu spłaty. Jeśli bank się zgodzi, żebyś spłacił później w wyznaczonym terminie bez oprocentowania, nie trzeba będzie płacić kary za zadłużenia. Odsetki od pożyczki płacić i tak trzeba. Jeśli masz kredyt hipoteczny, postaraj się nie płacić w czasie.
– Spróbuj zwrócić się do wyspecjalizowanej agencji, która zajmuje się problemami między bankami i kredytobiorcami. Być może, to pomoże ci zmienić warunki umowy z bankiem, a nawet wystąpi z pośrednikiem. Pamiętaj, że mamy dobry przykład ze Stanów Zjednoczonych, gdzie konsekwencje kryzysu kredytowego sprawiają, że banki idą na rozmowę z klientami, które mają problemy ze spłatą zadłużenia.
– Można poszukać potencjalnych źródeł dochodów, które do tej nie były używane. Swoje dodatkowe umiejętności, wiedza mają nie mniejszy, a nawet większy potencjał do przetrwania. Warto zastanowić się, co jeszcze umiesz robić? Przydać się mogą wszelka wiedza, trzeba przeprowadzić dokładną inwentaryzację swoich umiejętności. W tym samym czasie nie zapomnij o swojej, podstawowej pracy: w czasie kryzysu, firmy są zmuszone pozbywać się nieskutecznych i nierzetelnych pracowników. Jeśli wcześniej nikt nie zwracał uwagi na spóźnienia, przekroczenie terminów i na długie przerwy obiadowe, to w nowych warunkach takie braki mogą być przyczyną zwolnienia.

W ogóle to główna, zasada — nie wpadać w depresję. Wszystkie kryzysy zazwyczaj odbywają się dość szybko, a takich przełomowych wstrząsów, jak w latach 90-tych, teraz nie warto czekać. Najprawdopodobniej za rok bezpiecznie wrócimy do pierwotnego stanu gospodarki. Głównie teraz nie myśleć o takich usługach jak kredyt online lub pożyczki online, a spróbować przetrwać bez tego samodzielnie.

Warto również pamiętać, że nawet w czasie kryzysu można rozwijać się i dobrze zarabiać. Wszystkiego dobrego!