Wróć na stronę główną

Konsolidacja kredytu

Konsolidacja długu jest to proces, gdzie łączysz wiele mniejszych kredytów w jeden długoterminowy dług, w celu obniżenia odsetek, obniżenia miesięcznych rat oraz pozbycia się większej ilości opłat każdego miesiąca. Konsolidacja kredytu może być użyta na zabezpieczone i niezabezpieczone pożyczki ale najbardziej popularne użycie tego rodzaju pożyczki to połączenie wielu krótkoterminowych pożyczek takich jak karty kredytowe, pożyczka konsumenta oraz ekspresowe pożyczki nie-bankowe.

Kiedy posiadasz wiele kredytów zwykle musisz zmagać się z wieloma problemami, zaczynając od wysokich odsetek oraz innych ukrytych kosztów, do obciążenia moralnego wywodzącego się z przymusu spłacenia wielu rat każdego miesiąca. Kiedy masz kilka pożyczek i nie ustawiłeś automatycznych opłat, bardzo łatwo można coś pomieszać i zapomnieć zapłacić jedną lub więcej rat, jako że kredytodawcy mają inne schematy spłacania rat. Może być to naprawdę dołujące starać się nadążyć za wieloma opłatami, gdzie każda z tych kwot jest inna a czasami jest nawet w innej walucie.

Jeśli chcesz uniknąć wszystkich tych niedogodności, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest połączenie wszystkich długów w jeden większy kredyt za pomocą procesu nazywanego konsolidacja długu. Kiedy usłyszysz słowo konsolidacja po raz pierwszy, możesz myśleć, że jest to coś skomplikowanego oraz że potrzebujesz pomocy finansowej aby ukończyć ten proces, gdzie w rzeczywistości jest to bardzo łatwe i musisz tylko zaciągnąć nowy długoterminowy kredyt, który jest większy niż wszystkie twoje długi i spłacić je używając tych pieniędzy. Robiąc to, pozbędziesz się wszystkich różnych opłat i od tego momentu będziesz miał tylko jedną ratę, która w większości jest mniejsza niż łączna suma z wszystkich innych krótkoterminowych pożyczek.

Możesz otrzymać kredyt konsolidacyjny za pomocą banku, prywatnego kredytodawcy lub możesz zrobić to sam, jednak zasada tych wszystkich sposobów jest jedna- zaciągniesz większy kredyt, który zlikwiduje wszystkie mniejsze pożyczki. Największą zaletą tego procesu konsolidacyjnego to fakt, że najprawdopodobniej będziesz mieć obniżone odsetki a to oznacza zaoszczędzenie pieniędzy na dłuższą metę. Im większa różnica pomiędzy wielkością tych odsetek, tym większe oszczędności. Jeśli połączysz wiele ekspresowych pożyczek w jeden długoterminowy kredyt, przeważnie będziesz w stanie obniżyć odsetki o połowę, co może być korzystne dla twojej sytuacji finansowej. Kolejna rzecz jaką możesz zrobić to przedłużenie swojego kredytu poprzez zaciągnięcie kredytu długoterminowego z dłuższym okresem spłacania i w ten sposób znacznie zredukujesz miesięczne raty. Ale uważaj na jakiekolwiek ukryte koszty, jako że kredytodawcy mogą wymagać zapłaty karty za anulowanie kredytu szybciej ale nawet z tymi kosztami na samym początku przeważnie na dłuższą metę zaoszczędzisz pieniądze poprzez połączenie małych pożyczek w jedną dużą.

Konsolidacja kredytu zawsze będzie dla Ciebie korzystna ale nawet po konsolidacji mniejszych kredytów powinieneś spłacić nowy dług jak najszybciej, ponieważ dłuższy okres spłaty oznacza akumulację odsetek i na dłuższą metę możesz stracić o wiele więcej pieniędzy niż miesięczne wpłaty.