Wróć na stronę główną

Kredyt konsumencki

Kredyt konsumencki jest rodzajem pożyczki, która może być użyta na różne potrzeby, na przykład na zakup produktu lub usługi, na podróż lub urlop, na depozyt na kupno domu lub samochodu, oraz wiele innych celów. Pomimo tego, że kredyt konsumencki jest pożyczka krótkoterminową, czas jej spłaty może wynieść nawet do 60 miesięcy lub więcej. Kredyt konsumencki jest najpopularniejszym rodzajem pożyczki, ponieważ posiada on najniższe odsetki. Potencjalni klienci nie muszą zapewniać zastawu lub osoby gwarantującej aby uzyskać pożyczkę oraz nie muszą mówić kredytodawcy na co kredyt ten zostanie użyty. Kredyt konsumencki jest dostępny w banku jak również od nie-bankowych firm. Kwota, jaką można pożyczyć nie może być większa niż 10000 złotych, a nie jak w przypadku pożyczek krótkoterminowych, 2000 złotych.

Jeśli chcesz uzyskać pożyczkę konsumencką w banku, musisz wziąć pod uwagę, że proces może być dłuższy i bardziej skomplikowany niż u nie-bankowych kredytodawców. W banku będziesz musiał wypełnić dużo różnych formularzy oraz Bank zwróci większą uwagę na dochód i historię kredytową. Pomimo tych niedogodności, kredyt bankowy ma wiele zalet. Jeśli dana osoba jest już klientem banku, może uzyskać bardziej dogodne warunki na kredyt, takie jak niższe odsetki. Kredyt konsumencki, w odróżnieniu od pożyczek ekspresowych, nie ma takich samych odsetek dla każdej osoby starającej się, ponieważ każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, oceniając poszczególna sytuację każdego z klientów. Oczywiście są wyznaczone progi procentowe według których indywidualne odsetki są ustalane- stali klienci mają większe szanse na uzyskanie lepszych warunków pożyczki, ale czasami bank może zaoferować jednorazową ofertę specjalną dla nowych klientów.

Każdy posiada wybór pomiędzy bankiem a prywatnym kredytodawcą. Jeśli wybierzesz prywatnego kredytodawcę, proces aplikacyjny będzie o wiele krótszy i prostszy niż w banku. Możesz złożyć swój wniosek o kredyt konsumencki przez internet ale w ten sposób otrzymasz gorsze warunki pożyczki, ponieważ więź pomiędzy kredytodawca a kredytobiorca nie jest tak bliska jak byłaby twarzą w twarz. Kiedy prosisz o pożyczkę osobiście, masz szansę przekonać kredytodawcę o twojej zdolności spłaty kredytu, jak również szansę uzyskania lepszych warunków pożyczki i niższe odsetki. Jednakże, jest o wiele łatwiej uzyskać kredyt od prywatnej firmy niż od banku.

Aby uzyskać kredyt konsumencki, potencjalny klient musi być w legalnym wieku (18+) oraz musi mieć możliwość spłaty długu oraz dobrą historię kredytową. Możliwość spłaty oznacza, że kredytobiorca jest w stanie spłacić dług w wyznaczonym czasie; aby ustalić wypłacalność klienta, kredytodawca oceni dochód i inne zadłużenia. Kredytodawca, w zależności od wysokości pożyczki, oceni czy klient jest w stanie spłacić raty poprzez sprawdzenie, czy miesięczna rata nie przekroczy 20-40% miesięcznego dochodu. Jednakże, każdy kredytodawca posiada własne zasady, dlatego warto sprawdzić informacje na ten temat przed złożeniem wniosku.

Kolejna rzecz na którą kredytodawcy zwracają uwagę to historia kredytową. Aby otrzymać kredyt konsumencki, historia kredytowa klienta musi być pozytywna. Negatywna lub zła historia oznacza, że poprzednio kredytobiorca miał problemy ze spłatą kredytu, dlatego ważne jest aby traktować pożyczki odpowiedzialnie, ponieważ może to zrujnować twoja historię kredytową. Kredytobiorcy ze złą historią są wpisani na specjalną listę. Ta czarna lista pomaga kredytodawcom w ocenie czy potencjalny klient jest w stanie spłacić dług na czas. Jeśli kredytobiorca znajduje się na tej liście, ma mniejsze szanse uzyskania kredytu w przyszłości, ponieważ zła historia kredytowa sprawia, że firmy widzą klienta jako nie wypłacalnego, co może skomplikować spłatę rat. Wszyscy muszą wiedzieć, że lista złych kredytobiorców zachowuje informacje przez ok 10 lat. Jeśli problemowy kredyt był zaciągnięty dawno temu, kredytodawca może zignorować tą informację i wydać pożyczkę.

Wysokość odsetek

Pierwsza rzecz, jaką kredytobiorcy muszą zrobić, to zrozumieć jaką kwotę potrzebujesz oraz środki potrzebne na spłatę tej pożyczki. Kiedy będzie to zrobione, musisz znaleźć kredytodawcę udzielającego kredytu konsumenckiego. Jeden z najważniejszych aspektów jaki musi być porównany to wysokość odsetek. Każdy kredytodawca posiada inne odsetki na swoje pożyczki, ale wszyscy powinni wiedzieć, że kredyt konsumencki, który jest pożyczka krótkoterminową, ma wyższe odsetki niż na przykład kredyt mieszkaniowy lub studencki. Dlatego kredytobiorcy powinni poszukać kredytodawcę z najniższymi odsetkami.

Warunki spłaty

Przeważnie termin spłaty kredytu konsumenckiego to pomiędzy 3 a 60 miesięcy. Długość spłaty jest wyznaczana w zależności od wysokości kredytu oraz wysokości miesięcznych rat. Zwykle im dłuższy termin spłaty tym większe będą odsetki. Każdy kredytobiorca powinien rozważyć, jaki sposób jest najbardziej odpowiedni do ich sytuacji. Wiadomo, że nikt nie chce płacić więcej pieniędzy w formie odsetek, ale nie każdy jest w stanie płacić wysokich rat każdego miesiąca w kredycie krótkoterminowym.

Karne raty

Jest również ważne aby zwrócić uwagę na kary za spóźnione raty lub nie zapłacone raty. Oczywiście nikt nie chce znaleźć się w sytuacji gdzie kredytodawca nakłada kary za spóźnienia lub długi ale życie to życie i mogą znaleźć się miesiące, w których nie będziesz w stanie spłacić długu. Dlatego właśnie powinieneś przeczytać mały druk w twojej umowie aby wiedzieć, czy możesz ominąć ratę lub dwie bez wysokich kar.

Każdy ma prawo rozważenia potrzeby na kredyt, dlatego wniosek o kredyt konsumencki jest darmowy, dlatego tez jeśli zmienisz zdanie przed podpisaniem dokumentów, nie będziesz musiał nic płacić. Ale jeśli podpiszesz umowę i zmienisz zdanie, możesz być zmuszony zapłacić za rozpatrzenie wniosku, co wynosi od 1 do 3% kwoty pożyczki. Nawet jeśli podpiszesz umowę i masz jeszcze czas na zmianę zdania, nie możesz użyć otrzymanych pieniędzy.

Kiedy umowa o pożyczkę zostanie podpisana, najważniejszą rzeczą jest spłacanie tych samych rat co miesiąc. Jeśli masz trochę więcej pieniędzy dostępnych lub masz oszczędności, najlepszym rozwiązaniem jest spłacenie jak największej kwoty w celu zaoszczędzenia na odsetkach. Jeśli tylko jest to możliwe, pozbądź się kredytu konsumenckiego jak najszybciej, aby zaoszczędzić jak najwięcej na odsetkach.

Odnowienie kredytu za pomocą kredytu konsumenckiego?

Kredyt konsumencki może być użyty na wiele różnych sposobów ale również może służyć jako konsolidacja kredytu. Oznacza to, że możesz połączyć kilka mniejszych pożyczek w jedną dużą. Jeśli posiadasz kilka małych krótkoterminowych pożyczek, na przykład chwilówki lub kartę kredytową, oraz masz problemy ze spłatami, możesz poprosić kredytodawcę o konsolidacje kredytu w celu połączenia wszystkich tych pożyczek w jeden kredyt konsumencki. Konsolidacja kredytu ma wiele zalet:

  • Po pierwsze, nie musisz pamiętać o wielu ratach, tylko o jednej
  • Po drugie, pożyczki ekspresowe mają krótszy termin spłaty, gdzie kredyt konsumencki ma minimum 3 miesiące spłaty.
  • Po trzecie, kredyt konsumencki ma niższe odsetki niż pożyczki ekspresowe, co oznacza że płacisz mniej za usługę kredytodawcy.

Kredyt konsumencki pomaga w potrzebnych opłatach i zakupach, które nie mogą być dokonane za pomocą wypłaty. Jednakże, pamiętaj, że kredyt konsumencki tak jak inne pożyczki, nakłada obligacje finansowe, które muszą być traktowane odpowiedzialnie. Dlatego zanim podejmiesz się jakiejkolwiek pożyczki, zastanów się czy będziesz w stanie ją spłacić.