Sklepy internetowe zmusiły nas do lekkomyślnego wydawania pieniędzy?

Sklepy internetowe zmusiły nas do lekkomyślnego wydawania pieniędzy?
Maj 05 12:31 2017 Wydrukuj ten artykuł

Internet już dawno stał się integralną, częścią życia współczesnego człowieka. Analitycy przewidują, że w niedalekiej przyszłości ludzie całkowicie przejdą na zakupy przez internet, a zwykłe sklepy staną się rzadkością, czymś podobnym do salonu z antykami. A dzisiaj ci, którzy po raz pierwszy decydują się na online-zakupy, zastanawiają się: co jest lepiej lub gorzej w sklepach internetowych, w porównaniu ze zwykłymi sklepami? Przede wszystkim, robiąc zakupy w internecie, trzeba być bardzo ostrożnym, bo od oszustwa nikt nie jest chroniony, a w internecie to jak najbardziej.

Shopping online – to zakupy, do wykonywania których nie trzeba opuszczać swego mieszkania. Również nie trzeba po drodze do centrum handlowego stać w korkach lub jechać w dusznym autobusie. To są przyczyny czemu shopping- online jest bardzo wygodny. Dzisiaj zrobić korzystne zakupy online można praktycznie w każdym kraju. Na całym świecie znane marki i firmy handlowe nie pozostali z dala od tej popularnej trendy. Osobno należy powiedzieć o szybkim znalezieniu odpowiedniego towaru – przecież w wirtualnych centrach handlowych zazwyczaj działają specjalne systemy, które pozwalają przyspieszyć wyszukiwanie. Staje się jasne, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na zakupy- online.

Oczywiste plusy, takie jak oszczędność czasu, zniżki i oszczędność pieniędzy, unikalne produkty i wybór sposobu płatności robią shopping- online, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.
Mimo tego wszystkiego istnieją, też poważne wady.

Zakupy pod wpływem impulsu
Ile razy była sytuacja, kiedy przyszedłeś do sklepu z listą produktów, ale wrzuciłeś do kosza nieplanowane „przekąski”, tylko dlatego, że wyglądają apetycznie? Lub, idąc kupić nową parą butów, dodatkowo kupiono coś z odzieży. To się nazywa impulsywny zakup, który również dotyczy zakupów online.

Teoria psychologii twierdzi, że człowiek w 70% przypadków podejmuje decyzje pod wpływem czynników wykluczających udział logicznego myślenia. Impulsywny zakup – jest to proces pragnienia dominacji nad zdrowym rozsądkiem. W tym przypadku, decyzja zakupu towaru przyjmuje się natychmiast, bez udziału logiki i oceny jego zalet i wad. W ten sposób, aby zmusić użytkownika do popełnienia niezaplanowanego zakupu w sklepie internetowym, potrzebne są stworzone warunki, które skracają czas między momentem, kiedy klient zobaczył towar na stronie i momentem płatności. Warto również stworzyć „atmosferę”, która zachęci do kupowania. Czasami do tego nawet proponują pożyczki online, które można otrzymać w ciągu kilkunastu minut, aby zakupić drogie rzeczy w internecie. Wszystko to jest obecne w sklepach internetowych.

Czym się charakteryzuje impulsywny zakup:
– nieświadomość w swoich działaniach;
– spontaniczność (brak planu) zakupów;
– intuicyjne ukierunkowanie;
– mały obiektywizm w ocenie swoich działań;
– niezdolność do oceny skutków nabycia towaru online.

Marketerzy są bardzo dobrze zorientowani w psychologii człowieka, dlatego wszystkie te czynniki sprawiają, że ludzie robią niepotrzebne zakupy w internecie i po prostu wyrzucają pieniądze na te rzeczy, czasami nawet biorąc chwilówki online na droższe towary.

Ryzyko być oszukanym, i kiepska obsługa, możliwe problemy z dostawą, poważne problemy ze zwrotem towaru, długie oczekiwanie na zamówienie i tak dalej – takie istotne wady nawet nie zatrzymują kupujących online.

W rzeczywistości warto pamiętać, że jest to bardzo trudne, powstrzymać się od impulsywnych zakupów. Każdy człowiek jest odpowiedzialny za siebie. Kupować online też trzeba rozsądnie. Wszystkiego najlepszego!